Warsztaty dla studentw Uniwersytetu Dzieci
Marta Rudolf, 21 paŸździernika 2012
Podczas ostatniego weekendu dwie studentki z SKN Geologów z ogromnym zaangaowaniem wcieliy si w rol nauczycieli akademickich. Marta Rudolf i Katarzyna Woniak poprowadziy warsztaty na temat "Jak powstaje wgiel?". Uczestnikami zaj nie byli doroli studenci, lecz acy z Uniwersytetu Dzieci, którzy studiuj na kierunku Inspiracje.

Uniwersytet Dzieci to inspirujce spotkania dzieci w wieku 6-13 lat z prawdziw nauk. Program wykadów i warsztatów na kadym kierunku studiów dostosowany jest do wieku, moliwoci poznawczych i zainteresowa suchaczy. Studenci kierunki Inspiracje to uczniowie drugich i trzecich klas szkoy podstawowej. Dzieci w tym wieku rozumiej coraz wicej i potrafi korzysta z rónych róde informacji. Poszerza si ich horyzont dowiadcze i wiedzy. Drugo- i trzecioklasista interesuje si wszystkim, z czym ma do czynienia. W zasigu jego zainteresowa znajduj si coraz to nowe dziedziny i tematy. Z tego wzgldu zajcia pomagaj odpowiedzie na pytanie: "jak?".

Czonkinie SKN Geologów przygotoway warsztaty na temat powstawania wgla. Modzi suchacze rejestrujc si na stronie Uniwersytetu otrzymali zadanie wprowadzajce do zaj. Kasia Woniak na wstpie przeprowadzia z dziemi rozmow o zagbiach wglowych w Polsce. Uczniowie zaskoczyli prowadzc ogromn wiedz. Prawie kade dziecko bez problemu wskazao na mapie kopalnie gbinowe i odkrywkowe wydobywajce czarny surowiec w naszym kraju. Nastpnie studenci otrzymali zestawy z rónymi skaami. Ich zadaniem byo wybra wgiel, okreli jego waciwoci - barw i ciar. Niektórzy uczniowie potraktowali zadanie bardzo powanie i porównywali smak muowca oraz wgla.

Nastpnie, korzystajc z wyobrani, przeniesiono uczniów do karboskiego lasu. Marta Rudolf opowiedziaa bowiem dzieciom bajk o powstaniu wgla. Najwikszym zaskoczeniem dla uczniów by fakt, e dinozaury i ich ycie nie maj nic wspólnego z pochodzeniem cennego surowca. Na koniec modzi studenci dostali kartki papieru oraz wgiel rysunkowy. Otrzymane materiay pozwoliy im stworzy rysunkowe pamitki z zaj. Dziecica fantazja nie zna granic, bowiem tematyka prac bya bardzo rónorodna. Oczekujcych rodziców zaproszono do zwiedzania Muzeum Geologicznego, które mocno zainteresowao równie dzieci.

W warsztatach wzio udzia cznie 160 uczniów. Zajcia odbyway si w Komnacie Pradawnych Stworze, która przynaley do Muzeum Geologicznego.

SKN Geologów dzikuje organizatorom i wolontariuszom z Uniwersytetu Dzieci oraz Kierownikowi Muzeum Geologicznego - Panu dr. Pawowi Raczyskiemu za udostpnienie sali i pomoc w przygotowywaniu zaj.
update: 2012-10-24 20:51:49