Z wizytą w Terra Mineralia
Danuta Lipa, 19 listopada 2012
Początek trzeciego weekendu listopada zapisał się na kartach historii Studenckiego Koła Naukowego Geologów nader ciekawie. Po piątkowej wizycie grupy studentów w największej kopalni węgla brunatnego w Polsce – Bełchatowie, członkowie Sekcji Dynamiki Litosfery udając się w jeszcze dłuższą podróż, w zgoła odmiennym kierunku (dosłownie i w przenośni), zawitali do Freiberga.

Jest to uniwersyteckie miasto położone w środkowej Saksonii w Górach Kruszcowych (ang. Ore Mountains, niem. Erzgebirge), którego początki sięgają XII wieku, a dzieje ściśle łączą się z górnictwem, czego symbolem stał się Technische Universität Bergakademie Freiberg. Przy akademii tej funkcjonuje muzeum  górnictwa i mineralogiczne, które było celem  tak dalekiego wypadu.

Ekspozycja wystawiona w Schloss Freudenstein stanowi tylko część okazów geologicznych zgromadzonych w TU Bergakademie Freiberg, a kolekcja  terra mineralia jest w głównej mierze depozytem stałym dr Eriki Pohl i nawiasem mówiąc jednym z największych prywatnych tego typu na świecie!

Zbiory naprawdę mogą przyprawić o zawrót głowy: cała gama barw ubrana w doskonałe kształty symetrii kryształów w niesamowitej iluminacji. Niejednemu zwiedzającemu marzy się choć kilka takich okazów, jak te ujrzane w gablocie…

Wszystko podzielone według pochodzenia geograficznego i zgromadzone w odrębnych salach o nazwach odpowiednich kontynentów. Oprócz tego sala gemmologiczna prezentująca surowce i oszlifowane już kamienie szlachetne oraz komnata meteorytów. A wśród atrakcji ciemnia z okazami wykazującymi luminescencję w różnych zakresach długości fal, sieć przestrzenna fluorytu od kuchni, multimedialne prezentacje o minerałach całego globu, minerały pod binokularem oraz zestawy dydaktyczne do prowadzenia zajęć dla najmłodszych. Do tego sklep oferujący oprócz gadżetów muzeum również całą gamę atlasów, książek i okazów – w tym nawet agatów z Nowego Kościoła!

Fot. Więzień sieci przestrzennej fluorytu.