Studenci sekcji mineralogii w Zagórzu Śląskim
Paweł Gambal, 20 czerwca 2013
Dnia 17.05.2013 r. odbył się pierwszy wyjazd sekcji mineralogicznej SKN Geologów do Zagórza Śląskiego. Celem wyjazdu było poszerzenie własnych kolekcji mineralogicznych oraz poznanie ważnych, a przede wszystkim klasycznych stanowisk na terenie Polski. W wyjeździe wziął udział opiekun sekcji dr Adam Szuszkiewicz oraz 13 członków koła.

Pierwszym miejscem był pegmatyt w Michałkowej. Pegmatyt jest znany na całym świecie dzięki odkryciu i opisaniu minerału sarkopsyd, którego dokonał Martin Webski w 1868 roku. Odsłonięcie to było bogate w czarne minerały turmalinu- schörl. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie.

Kolejnym miejscem było stanowisko obok tamy na Jeziorze Bystrzyckim. Poniżej tamy znajdowała się soczewa pegmatytu kordierytowego. Odsłonięcie było mocno zarośnięte i trzeba było się poruszać w dość stromym rumoszu skalnym. W tej lokalizacji było znacznie mniej ładnych okazów, trzeba było się sporo napracować, by coś znaleźć.

Następnie udaliśmy się na pegmatyt w północnym zboczu góry Kurzętnik tuż przy jeziorze. Ku zdziwieniu większości uczestników w tym pegmatycie ukazały się kilku centymetrowe kryształy andaluzytu. To było nasze ostatnie odsłonięcie.

Mimo tego, że byliśmy tylko jeden dzień każdy wrócił z plecakiem pełnym nowych okazów, którymi z powodzeniem może się pochwalić.

fot/wiki
update: 2013-06-21 23:40:38
SKN Geologów UWr © 2016 - Wszystkie prawa zastrzeżone
System by karo-net.pl | Logo by wojciech.zasina.net