XXI Sesja Sekcji Petrologii PTMin za nami
Katarzyna Zboińska, Mateusz Szadkowski, 27 paŸździernika 2014
W dniach 16. – 19.10.2014 r. (chyba ostatnich ciepłych dniach października) bardzo liczna grupa młodych petrologów z Sekcji Dynamiki Litosfery SKNG wzięła udział w XXI Sesji Sekcji Petrologii Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego pod hasłem „From magma genesis to ore formation; evidence from macro- to nano-scales”.

Konferencja o międzynarodowej randze odbyła się w Boguszynie koło Kłodzka i w tym roku była organizowana przez Uniwersytet Warszawski. Pierwszy dzień przeznaczony był na rejestrację uczestników i spotkanie integracyjne w czasie kolacji.

Późnym wieczorem całą grupa udała się na nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej. Było ciemno, było zimno, ale przede wszystkim było warto, szczególnie dla tych, którzy w Twierdzy jeszcze nie byli. Budowla wywiera na odwiedzających niesamowite wrażenie, zadziwia swoim rozmiarem i przeraża surowością wnętrz, w których przecież żyli i pracowali żołnierze pruskiej armii.  Największą atrakcję stanowi zejście do podziemnych korytarzy, stanowiących element systemu obronnego Twierdzy.  Nie każdy zdecydował się na przejście chodnikiem metrowej wysokości i nie każdy był zadowolony, kiedy nagle zgasło światło.  Po zakończeniu wycieczki dało się jednak wyczuć panujące w grupie zadowolenie.

W piątek i sobotę uczestnicy konferencji od rana mogli słuchać prezentacji, wygłaszanych podczas sesji referatowych, prowadzonych – oczywiście – w języku angielskim ze względu na obecność znamienitych gości z zagranicy. Chris J. Hawkesworth, Peter Kokelaar, Ray Macdonald i Vojtĕch Janoušek wypowiedzieli się na tematy nurtujace współczesnych geologów.  Na szczególną uwagę zasługują prezentowane pierwszego z dwóch dni poświęconych referatom wystąpienia dotyczące intruzji kłodzko – złotostockiej. Przedstawiono nowe wyniki badań oraz reinterpretację położenia intruzji w czasie i przestrzeni.

Po wystąpieniach przychodził czas na sesję posterową, w której studenci brali czynny udział, prezentując wyniki swoich dotychczasowych badań.  Była to znakomita okazja, by przyjrzeć się pracy swoich kolegów i koleżanek i w sprzyjającej atmosferze porozmawiać o tym, co nas w geologii interesuje.

W niedzielę odbyła się wycieczka terenowa po intruzji kłodzko – złotostockiej, z omawianymi trzema stanowiskami: Laskówka, Jaszkowa Górna, Podzamek. Wycieczka oceniana była jednak jako najmniej zajmująca część konferencji i pomimo starań organizatorów pozostawiła pewien niedosyt.

Uczestnicy konferencji podczas wycieczki terenowej

Abstrakty członków Sekcji Dynamiki Litosfery opublikowane zostały w „Mineralogia. Special Papers”, vol. 42, 2014. Zachęcamy do zapoznania się z nimi (linki są dostępne na podstronie Sekcji; http://www.geolodzy.uni.wroc.pl/litosfera).

W XXI Sesji Sekcji Petrologii PTMin czynny udział wzięli członkowie Sekcji Dynamiki Litosfery: Marcin Bokła, Michał Bukała, Michał Dajek, Katarzyna Kądziołka, Dominika Kozdrowska, Katarzyna Schab, Mateusz Szadkowski oraz Katarzyna Zboińska. Towarzyszyło im dwoje doktorantów, związanych z Zakładem Petrologii Eksperymentalnej: Mateusz Ćwiek i Danuta Lipa (tu warto zaznaczyć, że Mateusz, poprzedni Koordynator SDL, otrzymał wyróżnienie za najlepszy poster - gratulujemy!).

Mateusz Ćwiek odbiera nagrodę za najlepszy poster

Sekcja Dynamiki Litosfery pragnie serdecznie podziękować Pracownikom Zakładu Petrologii Eksperymentalnej pod kierownictwem Prof. Jacka Puziewicza za umożliwienie tak licznej grupie udziału w konferencji oraz za wsparcie i pracę włożoną w przygotowanie posterów.

Zdjęcia: http://www.geo.uw.edu.pl/21sesjaptmin/zdjecia_konferencja.html
update: 2014-11-11 19:51:20