Barbórka SKNG
Katarzyna Schab, 07 grudnia 2014
Podczas mikołajkowego weekendu młodzi geolodzy ze Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego świętowali Barbórkę, która - jak wiadomo - wypada 4 grudnia (święto nie tylko górników, ale i geologów) oraz mikołajki. Wydarzenie miało charakter górskiego wyjazdu naukowo-integracyjnego i odbyło się w Kletnie w Masywie Śnieżnika.

Wszystko rozpoczęło się w godzinach porannych w sobotę, 6 grudnia. Pobudka o barbarzyńskiej porze kiedy za oknem jeszcze zmrok dla co niektórych okazała się czymś nie do przejścia, dlatego do pociągu nie dotarli wszyscy, którzy na początku zadeklarowali swój udział w wyjeździe. Dla tych, którzy jednak poradzili sobie z wystawieniem nosa spoza ciepłej kołdry, czekał dzień w doborowym towarzystwie, pełen różnorakich atrakcji. Po dotarciu do bazy noclegowej w Kletnie – duża, ciepła chata z drewnianym wystrojem i specyficznym zapachem oddającym klimat miejsca – większa część grupy udała się na Śnieżnik. Było zimno, ślisko i wszystko spowite było gęstą mgłą, nic jednak nie było w stanie zepsuć nam humorów. Pełni determinacji doszliśmy do schroniska na Śnieżniku (1218m n.p.m.) a następnie zdobyliśmy szczyt (1425m n.p.m.)! W tym samym czasie reszta, która nie wyszła w góry, razem z dr. Stanisławem Burligą penetrowała pobliskie hałdy w poszukiwaniu różnego rodzaju minerałów. Późnym popołudniem w zapadającym wcześnie zmroku cała grupa udała się do jednej ze sztolni kopalni, w której po wojnie sowieci wydobywali uran. Przewodnik przybliżył nam historię kopalni i metody wydobycia, a następnie pokazał różnego rodzaju minerały występujące w tejże sztolni, takie jak fluoryty (wiele kolorów i odmian), hematyt, blenda uranowa, minerały miedzi czy fioletowy ametyst. Na każdym z uczestników ogromne wrażenie zrobiło spotkanie z nietoperzami zamieszkującymi nieczynne korytarze kopalni. Dodatkowo był czas wolny przeznaczony na samodzielne poszukiwania okazów mineralogicznych.

Różnobarwny fluoryt w sztolni w Kletnie

Wieczorem punktem kulminacyjnym był interesujący wykład dr. Artura Sobczyka, który przedstawił geologię regionu, skupiając się na występującym tam krasie i licznych jaskiniach z nim związanych. Kontynuacją tego wykładu następnego dnia było zwiedzanie jednej z jaskiń przez kilka osób wybranych na drodze losowania. Po wysłuchaniu wykładu i obejrzeniu filmu o Jaskini Niedźwiedziej miało miejsce przedstawianie Sekcji naukowych Koła i prezentacja ich osiągnięć. Poszczególne Sekcje musiały najwyraźniej bardzo prężnie działać, a kołowicze z dużą uwagą słuchać wykładu, ponieważ Święty Mikołaj podrzucił nam mnóstwo słodyczy. :) Zmęczeni, ale w wybornych nastrojach zakończyliśmy ten długi dzień zabawą mikołajkowo-integracyjną.

W niedzielę bladym świtem „wybrańcy” pojechali na wspomniane zwiedzanie jaskini z dr. Sobczykiem, a  po stosunkowo późnym śniadaniu odbyła się krótka sesja referatowa. Najpierw Michał Bukała (Sekcja Mineralogii) przybliżył nam zagadnienia niezwykle bogatej mineralizacji występującej w Kletnie, urozmaicając wystąpienie licznymi znalezionymi wcześniej przez siebie próbkami. Następnie Bartosz Świderski (Sekcja Paleontologii i Stratygrafii) opowiedział nam o paleofaunie Jaskini Niedźwiedziej oraz współcześnie występujących gatunkach nietoperzy. Na koniec, trochę w charakterze podsumowania, geologię Masywu Śnieżnika przybliżył Mateusz Szadkowski (Sekcja Dynamiki Litosfery). Po wysłuchaniu tych ciekawych prezentacji spakowaliśmy się i ruszyliśmy w drogę powrotną do Wrocławia. Nie obyło się oczywiście bez przygód. Autobus, który miał nas przewieść spod chaty w Kletnie na przystanek w Stroniu Śląskim złapał „kapcia” zaraz po tym, jak wszyscy weszliśmy do środka pojazdu. Zostało nam jedynie 20 minut do odjazdu autobusu relacji Stronie Śląskie-Kłodzko, byliśmy na straconej pozycji. Jednak gdy nieco spóźnieni dotarliśmy zastępczym autobusem do Stronia, na przystanku cudownym zrządzeniem losu stał akurat inny autobus, który zabrał nas prosto do Wrocławia! Tym miłym akcentem zakończyliśmy wyjazd naukowo-integracyjny w okolice Kletna.

Na kupie kamieni na Śnieżniku

Udział wzięli:
Błaszczyk Arkadiusz, Bokła Marcin, Bukała Michał, Cieślawska Klaudia, Derkowski Paweł, Gołąb Maria, Grzegorczyk Inez, Gwiazda Daria, Kądziołka Katarzyna, Kościukiewicz Pola, Leśniak Martyna, Ławrynowicz Katarzyna, Marciniak Dariusz, Nowicka Nadia, Sadko Piotr, Schab Katarzyna, Skiba Jan, Sobczak Paweł, Stachoń Jakub, Stencel Ewa, Szadkowski Mateusz, Szymańska Marta, Świątek Michał, Świderski Bartosz, Urbanik Ewelina, Zboińska Katarzyna, Żak Michał oraz dr Stanisław Burliga i dr Artur Sobczyk
update: 2014-12-11 22:26:15