Kamienne mozaiki dla strzelińskich dzieci
Paweł Sobczak, 06 lutego 2015

„Kolorowy świat kamieni” - taką nazwę nosił piknik popularnonaukowy, który odbył się 11.12.2014r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Geopark Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie” przy współpracy z SKN Geologów.

Piknik zorganizowany został z okazji otwarcia parku skalnego znajdującego się przy strzelińskim dworcu PKP. Atrakcje, które przygotowano dla dzieci, miały charakter gier i zabaw edukacyjnych. Nasze Koło Naukowe wystawiło sześcioosobową reprezentację, która wraz z pracownikami naukowymi Instytutu Nauk Geologicznych zabawiała strzelińskie dzieci tego chłodnego, grudniowego poranka.

Do Strzelina wyruszyliśmy pociągiem o 6.34. Będąc na miejscu przywitaliśmy się z przedstawicielami szkoły, po czym zabraliśmy sie do rozkładania naszej atrakcji. Przedstawiciele SKNG odpowiedzialni byli za część programu o nazwie „Malowanie kamieniem - czyli jak powstają kamienne mozaiki”. Przygotowaliśmy różnokolorowe, drobno potłuczone skały, które pod naszą opieką dzieci naklejały na podkładki z płyty pilśniowej albo tektury. Trzeba przyznać, że inwencja i wyobraźnia uczestników pikniku była powalająca. Zobaczyliśmy wyklejone z kamieni serduszka, inicjały, wiedźmy, golemy, a nawet zamki. Pojawiło się również kilka trudnych do zidentyfikowania prac, których tematyki nawet autorzy nie potrafili odgadnąć.

Pracownicy ING przygotowali swoje atrakcje. Dr Antoni Muszer wraz z mgr. Krzysztofem Moskwą pokazywali dzieciom jak płucze się złoto. Maluchy miały okazję do zabawy w wodzie, poznając przy okazji tajniki pracy poszukiwaczy rodem znad rzeki Klondike. Szczęśliwcy mogli zabrać ze sobą próbki drogocennego kruszcu. Pluskanie w złotonośnym basenie cieszyło się dużą popularnością, nie tylko zresztą wśród uczniów - gorączka złota zawładnęła nawet niektórymi opiekunami.

Dr Wojciech Bartz przyjechał do Strzelina z parą mikroskopów polaryzacyjnych. Za ich pomocą pokazywał i tłumaczył dzieciom jak rozpoznawać skały. Obrazy spod mikroskopu okazały się dla dzieci czymś naprawdę nowym - były zachwycone.

Dr Magdalena Matusiak-Małek przygotowała natomiast serię skał i minerałów o „magicznych” właściwościach. Każdy mógł sprawdzić, jak magnezyt lepi się do języka albo jak wygląda siarka rodzima.

W Strzelinie był z nami również Michał Hanczel, osoba znana zapewne zwłaszcza starszym rocznikom. Michał przywiózł ze sobą sporych rozmiarów kolekcję minerałów, które z zapartym tchem podziwiały zarówno dzieci, jak i nauczyciele.

Impreza w szkole rozpoczęła się o godzinie 9:00. Pierwsza część trwała do południa. O godzinie 12:00 wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu parku skalnego, w czasie którego wysłuchaliśmy przemówienia reprezentantów miasta. Krótkiego wykładu na temat skał w parku oraz ogólnej geologii regionu udzieliła również prof Teresa Oberc-Dziedzic - figura legendarna w murach ING i nie tylko. Po zakończeniu części oficjalnej udaliśmy się na mały poczęstunek. Nie dane nam było jednak długo odpoczywać - obowiązki wzywały, a dzieci się niecierpliwiły. Niedługo później impreza dobiegła końca, spakowaliśmy swoje rzeczy, ładnie posprzątaliśmy po sobie i wróciliśmy powrotnym pociągiem do Wrocławia.

W pikniku "Kolorowy świat kamieni" wzięło udział około 500 dzieci. Pracy było co niemiara, bez możliwości odpoczynku. Bijąc się w pierś należy przyznać, że nie byliśmy do końca przygotowani na taką liczbę uczestników - zmuszeni byliśmy na bieżąco łupać skały i docinać tekturki.

Dzieci od skał odklejali (niekiedy dosłownie): Maja Dziadkiewicz, Nadia Nowicka, Piotr Sadko, Paweł Sobczak, Mateusz Szadkowski i Katarzyna Zboińska.

Napisali o nas:

update: 2015-02-09 11:51:27