Przygotowania do wyjazdu SDL do Niemiec
Katarzyna Zboińska, Paweł Derkowski, 03 kwietnia 2015
Na przełomie kwietnia i maja Sekcja Dynamiki Litosfery wybiera się na wycieczkę do niemieckiego Geoparku Eifel, połączoną z odwiedzeniem uniwersyteckich laboratoriów we Frankfurcie, Münster i Bayreuth. Udało nam się uzyskać na ten cel szczodre dofinansowanie fundacji DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst).

Żeby wyjazd niósł ze sobą jak największą wartość edukacyjną, członkowie SDL przygotowali cykl prezentacji wprowadzających w zagadnienia związane z geologią Geoparku oraz opisujące czym zajmują się geologiczne instytuty Uniwersytetów we Frankfurcie, Münster i Bayreuth, ze szczególnym uwzględnieniem laboratoriów wysokich temperatur i ciśnień, odtwarzających warunki panujące głęboko poniżej skorupy ziemskiej. Krótki wykład o metodyce takich badań eksperymentalnych wygłosił też prof. Jacek Puziewicz.

Celem naszej wycieczki jest zapoznanie się z budową geologiczną geoparku Eifel oraz poznanie czołowych niemieckich ośrodków badawczych specjalizujących się w badaniach eksperymentalnych skał pochodzących z tzw. płaszcza Ziemi. Geopark Eifel należy do największych atrakcji geologicznych Niemiec i jest jednym z ważniejszych miejsc w Europie, gdzie niedawno wygasłe wulkany wyniosły na powierzchnię fragmenty wyrwanych w czasie erupcji skał z dużych głębokości.

Po zwiedzeniu geoparku Eifel odwiedzimy szereg niemieckich ośrodków badawczych, specjalizujących się w badaniach płaszcza Ziemi (Uniwersytety we Frankfurcie, Münster i Bayreuth). Profesor Puziewicz utrzymuje od lat kontakty z tymi ośrodkami badawczymi (prof. Aland Woodland z Frankfurtu, prof. Stephan Klemme z Münster oraz prof. Hans Keppler z Bayreuth). Końcowym akcentem wizyty będzie wizyta we Freibergu w celu zwiedzenia „Terra Mineralia”, największej kolekcji mineralogicznej Europy oraz poznania TU Bergakademie Freiberg. Tu gospodarzem będzie prof. Christoph Breitkreuz, który od lat współpracuje z geologami z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem odwiedzin Uniwersytetów będzie poznanie niemieckich uczonych i prowadzonych przez nich badań, sposobu organizacji studiów geologicznych na niemieckich uczelniach oraz osobisty kontakt z profesorami i ich studentami. Bardzo ważnym elementem tych wizyt jest także poznanie laboratoriów umożliwiających modelowanie w wysokich ciśnieniach i temperaturach procesów zachodzących w głębi Ziemi. Takie laboratoria nie istnieją w Polsce, a studenci zainteresowani pogłębianiem wiedzy w tym kierunku są ich potencjalnymi współpracownikami. Szczególnie ważna jest wizyta w Bayerische Geoinstitut w Bayreuth, który jest jednym z najważniejszych na świecie ośrodków badań „głębokiej Ziemi” i oferuje zróżnicowane programy stypendialne na różnym poziomie zaawansowania studentów.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami:

Bayreuth Maja Dziakiewicz
Bergakademie Freiberg Monika Heidemann
Johann Wolfgang Goethe - Universität Frankfurt am Main Katarzyna Kądziołka
Terra Mineralia Paweł Sobczak
Uniwersytet w Münster Katarzyna Schab

W wyjeździe wezmą udział:
Prof. dr hab. Jacek Puziewicz, Mateusz Ćwiek (doktorant), Paweł Derkowski, Maja Dziakiewicz, Monika Heidemann, Katarzyna Kądziołka, Danuta Lipa (doktorantka), Maciej Ptak, Katarzyna Schab, Paweł Sobczak, Mateusz Szadkowski, Bartosz Świderski, Katarzyna Zboińska.
update: 2015-04-21 14:00:56