Sekcja Dynamiki Litosfery w Niemczech
Paweł Derkowski, 17 maja 2015
W poprzednią niedzielę studenci z Sekcji Dynamiki Litosfery wrócili z 10-dniowej wycieczki do Niemiec. Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji DAAD mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić geologiczne instytuty w czterech miastach niemieckich, a także poznać geologię sławnych w świecie lokalizacji.

Naszą podróż zaczęliśmy od całodniowego przejazdu z Wrocławia pod granicę Belgii, gdzie znajduje się Geopark Eifel, jedna z największych atrakcji geologicznych Niemiec. Geopark obejmuje obszary kenozoicznej działalności wulkanicznej, a najmłodszy tamtejszy wulkan wybuchł zaledwie 10 000 lat temu. Spędziliśmy tam trzy ciekawe dni, jeżdżąc od maaru do maaru (jeziora powstałe w kraterach po erupcjach freatomagmowych), pływając w maarach i spacerując z kozami i osłami wokół maarów. Z radością też grzebaliśmy w tufach, poszukując minerałów (Haüyn).

Przez następne trzy dni odwiedziliśmy kolejno Uniwersytety we Frankfurcie nad Menem , Munster i Bayreuth. Wszystkie trzy znane są w świecie z badań eksperymentalnych skał płaszcza Ziemi. Zwiedzaliśmy laboratoria ultrawysokich ciśnień, rozmawialiśmy z profesorami, wysłuchaliśmy wielu prezentacji doktorantów i pracowników opowiadających o swoich badaniach.

Niejako po drodze udaliśmy się też na pieszą wycieczkę po Masywie Munchbergu. Jest to sławna lokalizacja, gdzie szereg łusek skalnych ułożony jest w odwrotną sekwencję - od zieleńców po  eklogity na górze, nasuniętą na skały niezmetamorfizowane. Było to pierwsze miejsce w Europie, gdzie na serio opisano metamorfizm wysokich ciśnień.

Ostatnie dwa dni przypadły na wizytę we Freibergu, znanym z oszałamiającej kolekcji minerałów Terra Mineralia. Spędziliśmy długie godziny włócząc się między oświetlonymi regałami kryjącymi tysiące okazów, a nasze portfele zostały znacząco odchudzone po wizycie w tamtejszym sklepie z minerałami. Odwiedziliśmy też tamtejszy uniwersytet/politechnikę - TU Bergakademie Freiberg.

Udział wzięli: Prof. dr hab. Jacek Puziewicz, Mateusz Ćwiek (doktorant), Paweł Derkowski, Maja Dziakiewicz, Monika Heidemann, Katarzyna Kądziołka, Danuta Lipa (doktorantka), Maciej Ptak, Katarzyna Schab, Paweł Sobczak, Mateusz Szadkowski, Bartosz Świderski, Katarzyna Zboińska.
update: 2015-05-17 20:56:35