W terenie z młodzieżą z Jeleniej Góry
Inez Grzegorczyk, 20 maja 2015

W dniach 13-15 maja 2015 r. odbyły się warsztaty organizowane przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze dla młodzieży z gimnazjum i liceum. W zajęciach udział wzięli również młodzi geolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego: doktorant Marcin Goleń oraz  dwoje studentów I roku - Bartek Grochmal i Inez Grzegorczyk. Pomysłodawcą wyjazdu na warsztaty był Piotr Słomski, również doktorant naszego Instytutu.

Warsztaty rozpoczęliśmy od wyjazdu do Jeleniej Góry. Tam spotkaliśmy się z grupą młodzieży oraz ich opiekunami. Wspólnie pojechaliśmy do Huty Szkła "Julia" w Piechowicach. Poznaliśmy cały proces powstawania wyrobów kryształowych, a także mogliśmy zobaczyć pojedyncze egzemplarze historycznych produktów. Następnie udaliśmy się do Szklarskiej Poręby, gdzie widzieliśmy starą sztolnię kopalni pirytu. Część stropu uległa oberwaniu i obecnie dostęp do wewnątrz jest bardzo łatwy. Autokarem dotarliśmy do Świeradowa-Zdroju, gdzie mieliśmy czas na odpoczynek i zwiedzanie miasta. Kolejnym punktem na trasie była sztolnia rud cyny "Leopold" Kopalni św. Jana w Krobicy. Tam weszliśmy z panią przewodnik, która opowiedziała nam, jak w przeszłości wyglądało wydobycie kruszców i ciężka praca górników. Z Krobicy pojechaliśmy do miejsca noclegu. Wieczorem to my prowadziliśmy zajęcia: przedstawiliśmy prezentacje na wybrane tematy - węgiel brunatny, jego eksploatacja oraz energia wiatru. Po pokazie mieliśmy dla młodzieży zadanie, które polegało na oczyszczeniu wody za pomocą aktywnego węgla. Wszystkie grupy dobrze wykonały i zinterpretowały doświadczenie.

Jedna z grup robi doświadczenie z aktywnym węglem - oczyszczali wodę zabrudzoną atramentem

Drugi dzień zaczął się od wysłuchania prezentacji Pana Grzegorza o wyjeździe do Gruzji. Przed południem wybraliśmy się pieszo na wzgórze Wyrwak, niedaleko wsi Kamień, gdzie – jak na geologów przystało – z zapałem szukaliśmy turmalinów. Potem poszliśmy do Mirska, gdzie weszliśmy na dawną wieżę ciśnień (37,5m), która dziś jest doskonałym punktem widokowym na Przedgórze oraz Góry Izerskie. Tam, niestety, skończyły się dla nas zajęcia z młodzieżą – musieliśmy już wracać do Wrocławia. Sympatyczna grupa uczniów odprowadziła nas na przystanek w Mirsku, skąd my pojechaliśmy do domu, a oni ruszyli w dalszą trasę.

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom ZSO nr 1 w Jeleniej Górze za ciepłe przyjęcie i  aktywny udział w przygotowanych przez nas zajęciach. Mamy nadzieję, że będziemy dalej współpracować w przyszłości :)

update: 2015-05-20 20:15:54