Noc Muzeów 2015
Katarzyna Zboińska, 21 maja 2015

Kolejną Noc Muzeów we Wrocławiu nasi Kołowicze spędzili bardzo pracowicie, pomagając w trzech instytutowych Muzeach: Geologicznym, Mineralogicznym oraz filii przy ul. Kuźniczej. 16 maja nasze placówki odwiedziło około 4000 osób.

W Muzeum Geologicznym Noc Muzeów zawsze zaczyna się nietypowo, bo… od południa. Pracownicy Muzeum co roku ze starannością i zaangażowaniem przygotowują zajęcia dla dzieci. Każdy małoletni amator geologii może spróbować swoich sił w wykonywaniu gipsowych odlewów skamieniałości i oznaczaniu swoich okazów. Z radością słuchaliśmy dzieci i rodziców, którzy są stałymi bywalcami zajęć i z niecierpliwością przebierali w silikonowych formach do odlewów, komentując: „Nieee, te już mamy z zeszłego roku, teraz zróbmy tę muszelkę!”.

Zabawa z gipsem szybkoschnącym należy do brudzących, a co za tym idzie – niezmiernie przyjemnych. Uczestnicząca w paćkaniu się gipsem młodzież była w wieku przedszkolno-wczesnoszkolnym. Przychodziły całe rodziny i spieszymy się pochwalić, że najmłodszy uczestnik zajęć miał zaledwie 5 miesięcy (wprawdzie nie mieszał masy gipsowej, ale obserwował z dużą uwagą poczynania swoich starszych braci).

W Muzeum Mineralogicznym oraz jego filii przy ul. Kuźniczej pilnowaliśmy ładu i porządku, dzielnie liczyliśmy odwiedzających, w miarę możliwości służyliśmy wyjaśnieniami dotyczącymi wybranych okazów, a na życzenie nawet fotografowaliśmy zakochane pary (jako zapaleni geolodzy również uważamy, że nie ma bardziej romantycznej scenerii niż gablota z halitem).

W tym roku przy Nocy Muzeów pomagali: Agnieszka Żerebecka, Bartosz Świderski, Dagmara Mokanek, Inez Grzegorczyk, Katarzyna Zboińska, Maja Dziakiewicz, Mateusz Szadkowski, Monika Heidemann, Olga Grzęda i Paweł Derkowski.

Zdjęcie autorstwa Pana Doktora Pawła Raczyńskiego, któremu serdecznie dziękujemy za pączkowe posiłki regeneracyjne :)

update: 2015-05-21 23:54:00