2nd European Mantle Workshop we Wrocławiu
Paweł Sobczak, 24 sierpnia 2015

Wrocławskie niebo, choć zachmurzone, ostatnimi dniami błyszczało niesamowicie. Do grodu nad Odrą zjechały się bowiem gwiazdy geologicznego półświatka. To, co ich tutaj sprowadziło to 2nd European Mantle Workshop – konferencja, którą zorganizowali we Wrocławiu prof. Jacek Puziewicz, dr Magdalena Matusiak-Małek oraz prof. Theodoros Ntaflos.

Konferencja odbyła się w dniach 24-28 sierpnia. Wrocław odwiedzili goście z całej Europy, a nawet odległych państw azjatyckich czy Australii. Wśród przechadzających się korytarzami hotelu Jana Pawła II licznych sław można było spotkac m. in. Williama L. Griffina, Hilary Downes, N. J. Pearsona, Dmitriego Ionova czy Alana Woodlanda.

Organizatorzy zadbali o odpowiednie dla gości atrakcje. Sesję referatową poprzedziła całodniowa wycieczka terenowa. Prelegenci mieli okazję zobaczyc wschodnią część CEVP (Cental European Volcanic Province). Odwiedzono kilka typowych dla Dolnego Śląska, jeśli chodzi o ksenolity, lokalizacji: wspaniałą i majestatyczną Wilczą Górę, Wilków – największy kamieniołom bazaltu w Polsce, zamek Grodziec, gdzie goście zjedli obiad oraz odległe Księginki – zamknięty niedawno, dobrze prosperujący kamieniołom. Młotki i torby na okazy używane były nie jeden raz. Wycieczka wróciła do Wrocławia o godzinie 20:00, kończąc tym samym jedno z większych dolnośląskich polowań na ksenolity.

EMAW, jak nazwa wskazuje, poświęcony był szeroko pojętej głębokiej Ziemi. W ciągu prawie trzech dni, które goście spędzili w sali konferencyjnej, można było wysłuchać wystąpień związanych z petrologią i geochemią płaszcza Ziemi oraz relacji z postępu badań naukowców. Nie zabrakło więc tematów związanych z ofiolitami czy ksenolitami całego świata.  Prelegenci nie ograniczyli się jednak jedynie do petrologii – obecna grupka geofizyków pokazała wszystkim, że (niestety!) geofizyka to potężne narzędzie, dzięki któremu badania głębokiej Ziemi stają się bardziej dokładne i wiarygodne. Pod koniec sesji referatowej wywiązała się poważna dyskusja, m. in. na temat „Refertalizacja czy metasomatyzm” oraz „System izotopowy Re-Os”.

W czasie trwania całej konferencji podziwiac można było także postery, które przywieźli ze sobą goście. Sesja posterowa była świetną okazją dla początkujących naukowców by w mniej formalnej atmosferze, przy napojach procentowych porozmawiać z bardziej doświadczonymi kolegami. Jak się pod koniec konferencji okazało, przeprowadzony został tajemny konkurs, który wyłonił najlepszy poster. Zwycięzcą została prelegentka z Serbii - Maša Radivojevic.

Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentacji SKNG. Skromna, czteroosobowa grupa w składzie: Katarzyna Zboińska, Paweł Sobczak, Michał Bukała i Michał Dajek dołożyła wszelkich starań, aby EMAW okazał się sukcesem. Studenci zajmowali się głównie sprawami technicznymi, a także służyli radą i pomocą zagubionym gościom.  W przerwach od ciężkiej pracy, niczym rekiny, polowali na największe geologiczne sławy. Niestety, udało im się zrobic jedynie jedno zdjęcie z panem Pearsonem, z którego, autor tekstu jest bardzo zadowolony.

Wrocławska konferencja byłą już drugą odsłoną imprezy z cyklu European Mantle Workshop. Pierwsza edycja miała miejsce w 2007 roku we włoskim mieście Ferrara. Do przeprowadzenia trzeciej edycji EMAW-u wytypowana została dla odmiany włoska delegacja. Konferencja odbędzie się w 2017 roku, jednak dalsze szczegóły jak na razie nie są znane.

update: 2015-08-31 20:40:07
SKN Geologów UWr © 2016 - Wszystkie prawa zastrzeżone
System by karo-net.pl | Logo by wojciech.zasina.net