Podoba mi się ten głaz, czyli cokół pomnika już stoi
Agnieszka Żerebecka, 14 wrześœnia 2015

Prace nad pomnikiem upamiętniającym postać Profesora Józefa Zwierzyckiego idą pełną parą. Ustawiony na Bulwarze Józefa Zwierzyckiego kamień został dziś przygotowany do przymocowania tablicy pamiątkowej.

Granitowy olbrzym (2,2 m wysokości, masa – 3 tony!) jest już prawie gotowy do premiery, która odbędzie się 23 września wraz z konferencją poświęconą Profesorowi Zwierzyckiemu. Odsłonięcie pomnika i konferencja są częścią projektu przygotowanego przez SKN Geologów i nagrodzonego w konkursie Fundacji BZ WBK „Architekci naszej rzeczywistości”.

Dzisiaj grupa dzielnych studentów czyściła ustawiony kilka dni wcześniej głaz. Uzbrojona w miotły, szczotki  i wiadra z wodą młodzież usunęła zalegający na kamieniu pył i inne zanieczyszczenia. Następnie wyrównała teren wokół pomnika, otoczyła go płotkiem, przykryła  agrowłókniną (aby nie rosły tam chwasty) i posadziła 6 krzewów irgi szwedzkiej (Cotoneaster suecicus 'Coral Beauty').  Wewnątrz ograniczonego płotkiem poletka młodzi geolodzy rozsypali niemalże pół tony grysu granitowego.  Na koniec wywieźli wcześniej odgarniętą glebę oraz podlali świeżo zasadzone rośliny.

Kolejny raz przekazujemy ogromne podziękowania Panu dr hab. Robertowi Tarce, który włożył w przygotowanie pomnika bardzo dużo pracy, pomagając studentom zarówno przy organizacji, jak i chętnie podejmując się zadań wymagających użycia siły (rozwożenie taczek z grysem) bądź wykorzystania umiejętności praktycznych, związanych z posiadanym prawem jazdy kat. B (prowadzenie pojazdu).

Członkowie Koła, którzy podjęli się tej ciężkiej pracy to: Katarzyna Zboińska, która wykonywała prace fizyczne, wybierała żwir (w porcie miejskim) i krzewy (w OBI) oraz, oczywiście, nadzorowała całą pracę, a także Maciej Ptak i Agnieszka Żerebecka, którzy – jako studenci z długim stażem – zajęli się myciem kamienia i innymi pracami fizycznymi.

update: 2015-09-15 03:01:37