XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki
Paweł Sobczak, 18 wrześœnia 2015

Dolny Śląsk ponownie stał się centrum polskiej nauki. W dniach 18.09 – 23.10 na terenie 10 największych miast regionu odbywa się Dolnośląski Festiwal Nauki. Impreza ma na celu przybliżenie i propagowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych, szeroko pojętej nauki. Na liście miast organizatorskich nie mogło oczywiście zabraknąć Wrocławia, a w nim wszędobylskiej i nieustraszonej reprezentacji SKNG.

W ramach XVIII już edycji DFN odbył się Weekend z geologią, do którego swoją cegiełkę dołożyło nasze Koło Naukowe. Studenci w składzie: Ewelina Urbanik, Ewa Stencel, Katarzyna Zboińska, Agnieszka Żerebecka, Marta Kłos, Paweł Sobczak, Mateusz Szadkowski, Damian Lis oraz Maciej Ptak przygotowali dla dzieci dwie atrakcje: Trylobit – zrób to sam  oraz Kamienne obrazy.  Oba warsztaty cieszyły się dużą popularnością, a każde ze stoisk było wręcz oblegane przez hordy rozkrzyczanej młodzieży.

Przy Kamiennych obrazach najmłodsi mieli okazję do popisania się wyobraźnią. Dzieci pod czujnym okiem studentów wyklejały mozaiki z kamieni. Reprezentacja SKNG przekonała się, że kreatywność małych uczestników nie zna granic – wyklejane było wszystko, od standardowych kwiatków i serduszek przez postacie z gier i filmów, a na krajobrazach kończąc. Czasem jednak nawet sami autorzy nie do końca wiedzieli co stworzyli.

W Trylobit – zrób to sam zadaniem dzieci było stworzenie gipsowego odlewu skamieniałości.  Uczestnicy mieli w czym wybierać – do ich dyspozycji oddana została cała masa przeróżnych form. Studenci pilnowali, żeby najmłodsi lali gips w przeznaczone do tego miejsce, jednak, jak się okazało, zadanie to było tylko teoretycznie łatwe.  Największym zaskoczeniem dla dzieci okazały się jednak nie trylobity, które mają kilkaset milionów lat, a wydzielający ciepło w czasie stygnięcia gips.

Pierwsze dzieci zawitały na ul. Cybulskiego o godzinie 10:00. O 15:00, zabierając swoje odlewy i mozaiki, opuścili instytutowe podwórko ostatni uczestnicy. Studenci na pożegnanie usłyszeli jeszcze wykrzyczane przez chór dziecięcych gardeł proste „DZIĘ-KU-JE-MY!”, które było najlepszą zapłatą za pracę włożoną w przygotowanie atrakcji.

Przez nasze stoiska przewinęło się łącznie ponad 250 sztuk młodocianych adeptów geologii. Zostawiony nam został 1 plecaczek i 2 bluzy (na krzakach).

Tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest już osiemnastą odsłoną imprezy. Pozostaje mieć nadzieję, że DFN będzie kontynuowany jeszcze przez długie lata aby, tak jak w tym roku, promować naukę i zachęcać do niej dzieci.

update: 2015-10-01 08:49:26