Zajęcia dla uczniów Gimnazjum nr 24 we Wrocławiu
Agnieszka Żerebecka, 13 listopada 2015

Dzisiejszego dnia, 13 listopada 2015 (szczęśliwy raczej piątek) grupa studentów naszego Koła udała się do Gimnazjum nr 24 im. Janusza Korczaka we Wrocławiu w celu przeprowadzenia lekcji dla młodzieży w ramach akcji promującej naukę geologii „I Ty możesz zostać geologiem!”.

O 12:30 zabrzmiał dzwonek, który rozpoczął lekcję o Tajemnicach Ziemi, a do klasy wsypali się uczniowie klasy 1d, chętni uczestniczyć w tej nietypowej lekcji geografii.

Na  początku przenieśli się wiele milionów lat wstecz, za sprawą krótkiej prelekcji Kasi Zboińskiej,  opisującej dzieje Ziemi. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kiedy pojawiło się życie na Ziemi, kiedy wyginęły dinozaury, jak długo Ziemię zamieszkują ludzie oraz co to jest fosylizacja. Po interesującym wstępie nastąpiła ulubiona przez dzieci zabawa w wykonywanie gipsowych odlewów skamieniałości, którą nadzorowali Agnieszka Żerebecka i Paweł Sobczak.

Nawet szybkoschnący gips potrzebuje jednak trochę czasu, aby zastygnąć. Tę chwilę wykorzystał Mateusz Szadkowski do powiedzenia kilku słów na temat ogólnej geologii. Wyjaśnił on uczniom czym różni się skorupa oceaniczna od kontynentalnej, wspomniał o teorii tektoniki płyt litosfery oraz opowiedział o skałach i minerałach. Lekcje zakończył wybuch wulkanu, skonstruowanego z kartki papieru i szklanki, którą wypełniał ocet, płyn do mycia naczyń i soda oczyszczona.

45 minut minęło błyskawicznie i studenci musieli pożegnać się z sympatyczną młodzieżą. Na pamiątkę po odwiedzinach członków Studenckiego Koła Naukowego Geologów uczniom zostały samodzielnie wykonane odlewy skamieniałości i wiedza, którą starsi koledzy przemycili w czasie zajęć. A największą nagrodą dla zaangażowanych studentów okazały się nie tylko dyplomy z podziękowaniami od Pani Dyrektor i Pani Nauczycielki geografii, a zainteresowane buzie dzieci i ich aktywny udział w lekcji.

Zajęcia z ramienia SKN Geologów UWr w ramach projektu „I Ty możesz zostać geologiem!” zorganizowali studenci I roku mgr: Mateusz Szadkowski, Katarzyna Zboińska, Paweł Sobczak i Agnieszka Żerebecka.

update: 2015-11-13 22:39:05