Badania terenowe w Olkuszu
Kornelia Figurniak, 07 grudnia 2015

Dnia 27.11.2015 w ramach działalności SKN Geologów UWr został zorganizowany wyjazd do kopalni „Pomorzany” w  Olkuszu, która od  1974 roku zajmuje się wydobyciem rud cynku i ołowiu.

Nieco zaspani spotkaliśmy się o 4:20 na placu Maksa Borna przed wejściem do Instytutu, gdzie podjechał po nas bus. Gdy zapakowaliśmy swoje plecaki i niezbędne narzędzia (młotki, przecinaki), ruszyliśmy w drogę. Jedni poświęcili ten czas na sen, a inni uprzyjemniali podróż śpiewając. Pomimo drobnych trudności z dojazdem spowodowanych pracami drogowymi udało nam się dotrzeć na miejsce. Przywitał nas główny geolog, który pokrótce opowiedział nam o działalności kopalni i pokazał najciekawsze okazy, jakie udało mu się znaleźć. Po tym krótkim wstępie ruszyliśmy do szatni, gdzie czekały już przygotowane dla nas kaski, białe kombinezony i kamizelki odblaskowe. W pełnym umundurowaniu przeszliśmy do lampowni,  gdzie dostaliśmy resztę niezbędnego wyposażenia (lampy i maski). Tak przygotowani ruszyliśmy do podstawionego dla nas samochodu, który miał nas zawieźć do miejsca, gdzie mogliśmy poszukać takich minerałów jak galena czy markasyt.
Nie  trzeba było długo czekać, żeby usłyszeć stukot młotków i podekscytowane głosy.

Czas spędzony na poszukiwaniu minerałów zleciał szybko i nawet nie zauważyliśmy, kiedy trzeba było już pakować swoje znaleziska do plecaków i wracać na powierzchnię. Zadowoleni (bo nikt nie opuścił kopalni z pustymi rękami) pożegnaliśmy się i zapakowaliśmy do busa.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wydział Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim, gdzie mogliśmy obejrzeć zbiory Muzeum Geologicznego, gromadzącego liczne okazy z Polski i całego świata.

Serdecznie dziękujemy Zakładom Górniczo-Hutniczym „Bolesław” S.A. za możliwość odbycia badań terenowych w kopalni.

update: 2015-12-07 20:44:48