Sekcja Hydrogeologii na budowie nowego Dworca PKS
Arkadiusz Błaszczyk, 16 grudnia 2015
4 grudnia 2015 r. mieliśmy okazję zwiedzić największą obecnie wrocławską inwestycję, wartą około miliard złotych. Pod opieką dra Lecha Poprawskiego i dra Michała Rysiukiewicza z Zakładu Hydrogeologii Stosowanej UWr oraz pracowników budowy zapoznaliśmy się ze sposobami odwodnienia wykopu budowlanego i monitoringu wód podziemnych przy tak dużym projekcie.

Przed wejściem przeszliśmy krótkie szkolenie bhp, mające przygotować nas do bezpiecznego zwiedzania placu budowy. 10-osobową grupą studentów geologii mogliśmy podziwiać wybitną, logistyczną organizację całego przedsięwzięcia. Nic na budowie nie jest przypadkowe – niebezpieczne miejsca są pilnie strzeżone przez pracowników i postronna osoba bez odpowiednich zezwoleń nie ma prawa się tam znaleźć. Doktor Lech Poprawski opowiedział nam o wielu hydrogeologicznych problemach z jakimi zetknął sie już na etapie prac przygotowawczych, w których uczestniczył od samego początku. Szczególnie zapadły nam w pamięć perypetie z zabezpieczeniem 300-letniego dębu "Przewodnik" – pomnika przyrody, znajdującego się na rogu ulicy Suchej i Borowskiej oraz ewakuacji kaczej rodziny z terenu budowy. Doktor Michał Rysiukiewicz przedstawił najważniejsze fakty o monitoringu wód podziemnych, m.in. o elektronicznych urządzeniach mierzących wahania poziomu zwierciadła wód podziemnych typu Diver i interpretacji danych w oprogramowaniu komputerowym. Ręcznie pomierzyliśmy świstawkami poziom zwierciadła wód w poszczególnych piezometrach oraz przeprowadziliśmy eksperyment z próbnym pompowaniem. Cała ekspedycja trwała około 2,5 godziny.Podsumowaniem wyjścia był wykład doktorów w ramach cyklu „Zawód: geolog”, na temat: „Zadania hydrogeologów podczas budowy nowego Dworca PKS we Wrocławiu”, który odbył się wieczorem 8 grudnia w sali 404.

Sekcja Hydrogeologii SKN Geologów serdecznie dziękuję doktorowi Lechowi Poprawskiemu i doktorowi Michałowi Rysiukiewiczowi za opiekę podczas zwiedzania budowy, poprowadzenie interesującego wykładu i pokazanie praktycznego warsztatu hydrogeologa. Ta wiedza z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dziękujemy również za umożliwienie wstępu na teren budowy inwestorowi – francuskiej firmie Unibail-Rodamco oraz głównemu wykonawcy – firmie Erbud.
update: 2015-12-16 04:46:40