II Rajd Geoturystyczny
Mateusz Szadkowski, 26 grudnia 2015

Podróżując trasą E67 (drogą krajową nr 8) z Wrocławia w kierunku Kłodzka, wśród licznych wzniesień, charakterystycznych dla krajobrazu Przedgórza Sudeckiego, tuż przed samym Bardem mijamy po prawej stronie Masyw Grochowej-Braszowic.

Jego charakterystycznym elementem jest umiejscowiony tuż przy drodze duży kamieniołom gabra „Braszowice”. Sam fakt, że taki obiekt tutaj występuje, powinien pasjonatom geologii zasugerować, że wśród owych pagórków znajdziemy więcej ciekawych rzeczy, niż mogłoby się nam na pierwszy rzut oka wydawać. Rzeczywiście, sam Masyw stanowi fragment ofiolitu środkowosudeckiego, wkomponowanego w skały strefy Niemczy. Oprócz licznych geologicznych ciekawostek znajdziemy na jego terenie czynne zakłady górnicze, a także pozostałości dawnych kopalń w postaci sztolni, szybów oraz zapomnianych kamieniołomów ukrytych w lasach. Nie bez znaczenia jest też położenie Masywu w strategicznym z militarnego punktu widzenia miejscu. Zostało ono zauważone już w XVII wieku, kiedy zaczęto tutaj wznosić forty artyleryjskie, które włączono potem do systemu fortyfikacji twierdzy srebrnogórskiej.

W sobotę, 3 października 2015 r., odbyła się druga już edycja Rajdu Geoturystycznego organizowanego przez Stowarzyszenie „Geopark Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie” oraz PTTK. Tak jak podczas poprzedniej edycji, nasze Koło także było obecne na Rajdzie. Co więcej - nasi przedstawiciele wzięli czynny udział w przygotowaniu jednej z tras oraz pełnili rolę przewodników. Grupa, którą się opiekowali, składała się z dzieci w wieku szkolnym (ze szkoły w Braszowicach) i młodszych (!) oraz mieszkańców bliższej i dalszej okolicy. Ze względu na bardzo młodych uczestników trasa nie była długa i wiodła z Braszowic przez wzgórze Bukowczyk, następnie u podnóża Grochowca, aż do kopalni magnezytu „Grochowa”. Po drodze uczestnicy odwiedzili stary kamieniołom gabra, obejrzeli serpentynity i gnejsy, dowiedzieli się czym jest ofiolit i skąd się biorą żyły magnezytu i chryzoprazu w serpentynitach. A na koniec tradycyjnie odbyły się konkursy z nagrodami i ognisko.

W nowym 2016 roku czeka nas kolejny Rajd – tym razem celem będzie strefa Niemczy i kamieniołom w Piławie Górnej. Zapraszamy wszystkich członków SKNG do uczestnictwa, a także do odwiedzenia strony Geoparku oraz nowego fanpage’a na FB:

update: 2015-12-28 22:29:59