Z wizytą w Krobi
Agnieszka Żerebecka, 15 lutego 2016

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia grupa reprezentantów naszego Koła w składzie: Katarzyna Zboińska, Mateusz Szadkowski, Paweł Sobczak, Katarzyna Schab, Klaudia Cieślawska, Inez Grzegorczyk oraz Agnieszka Żerebecka na zaproszenie Zespołu Szkoły Podstawowej im. Józefa Zwierzyckiego i Gimnazjum w Krobi przeprowadziła cykl lekcji i warsztatów dla uczniów klas 5 i 6 SP oraz wszystkich klas gimnazjalnych. Zajęcia odbyły się w ramach akcji promującej naukę geologii „I ty możesz zostać geologiem!”.

Podróż studentów rozpoczęła się 18 grudnia 2015  już o godzinie 7:30, na dworcu PKP we Wrocławiu. Droga do Krobi została rozłożona na dwa etapy. Najpierw członkowie SKNG pojechali z Wrocławia do Leszna, a następnie - kolejnym pociągiem - pokonali drogę do Krobi. Z tamtejszego, małego dworca Kołowiczów odebrali Dyrektorzy Zespołu Szkół. Uprzyjemnili oni podróż lekko zestresowanym przed zajęciami dla młodzieży studentom miłą pogawędką.

Ciąg dalszy sympatycznej rozmowy miał miejsce w gabinecie Dyrektora, Pana Józefa Czarneckiego – przy kawie i pysznych, surowo obecnie zabronionych w szkołach słodyczach (wspaniałe ciasto z miejscowej piekarni ;) ). Po poczęstunku studenci podzielili się na grupy i udali się do wskazanych klas, gdzie miały się odbywać zajęcia.

Pierwszy zespół stworzyła Kasia, Klaudia, Inez oraz Agnieszka. Zajęły się przeprowadzeniem warsztatów dla klas piątych szkoły podstawowej, które były dobrze wszystkim znaną zabawą w „robienie trupów” – czyli tworzenie gipsowych odlewów skamieniałości. Oczywiście zajęcia praktyczne zostały poprzedzone krótkim wstępem teoretycznym, obejmującym dzieje Ziemi, który w formie prezentacji został przedstawiony uczniom przez Kasię Zboińską.

Kolejną grupę utworzyli męski duet – Mateusz i Paweł. Przekazywali oni wiedzę zdobytą w trakcie studiów uczniom klas szóstych. Ich zajęcia skupiały się na takich dziedzinach geologii jak mineralogia czy petrologia. Chłopcy opowiadali o skałach i minerałach oraz obrazowali swoje słowa ciekawymi doświadczeniami – m.in. ważyli skały o różnej gęstości.

Samotnie z uczniami gimnazjum musiała zmierzyć się Kasia Schab. Z charakterystycznym dla niej uśmiechem, który krył lekkie zdenerwowanie, dzielnie zmierzyła się z tym zadaniem. Kasia opowiedziała młodym ludziom o wyprawie SKN Geologów do Skandynawii w 2014 roku, w której oczywiście uczestniczyła. Z relacji osób, które wysłuchały wykładów można było się dowiedzieć, że Kasia z zadania wywiązała się śpiewająco.

Zajęcia w Krobi kolejny raz pokazały studentom geologii, że szkolna młodzież jest pełna zapału do pracy i z zaangażowaniem potrafi włączyć się w prowadzone zajęcia. Wszyscy byli pod wrażeniem posiadanej przez dzieci wiedzy, ich pomysłów, a także sympatycznego podejścia do prowadzących zajęcia. SKNG z przyjemnością poprowadziłoby kolejne lekcje dla młodzieży z Krobi – może uda się na wiosnę? :)

update: 2016-02-18 14:50:12