Wyjazd do Bełchatowa
Arkadiusz Błaszczyk, 04 maja 2016
8 kwietnia 2016 r. po kilkuletniej przerwie odwiedziliśmy Kopalnię Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Jak można się było spodziewać, chętnych na wyprawę do „największej dziury w Polsce” nie brakowało.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, bo tak brzmi pełna nazwa kopalni, do której się wybieraliśmy, położona jest na południe od Bełchatowa w gminie Kleszczów. Prawie 200 km drogi z Wrocławia postanowiliśmy tradycyjnie spożytkować na sen. Po wjeździe do województwa łódzkiego, nasz błogi stan postanowił przerwać jednak Pan kierowca – wyskoczyliśmy busem z rampy spowalniającej, przez co większość Kołowiczów przetestowała głowami wytrzymałość dachu. Dalsza podróż przyniosła nam więcej niespodziewanych emocji - podczas wyprzedzania TIR-ów. Doktor Raczyński, aby rozluźnić atmosferę, zaczął opowiadać o geologii okolic Bełchatowa i samego Rowu Kleszczowa, w którym znajduje się złoże węgla brunatnego. Dowiedzieliśmy się również, jak duży wkład w rozwój bełchatowskiej kopalni mieli pracownicy naszego Instytutu Nauk Geologicznych, głównie istniejącego wówczas Zakładu Geologii Stosowanej, ale nie tylko. Gdy nie mogliśmy już dalej spać, przerzuciliśmy się na typową dla naszego Narodu rozmowę, czyli narzekanie na stan polskich dróg i amortyzatorów w busie. Dojeżdżając do kopalni mijaliśmy wielką strefę przemysłową, w skład której wchodzi m.in. Elektrownia Bełchatów – jedna z najsilniejszych elektrowni na świecie wśród zasilanych węglem brunatnym (ma ponad 5000 MW mocy).

KWB Bełchatów prowadzi obecnie eksploatację na dwóch polach: Bełchatów (zakończenie wydobycia w latach 2018-2020) i Szczerców ( wydobycie do 2038 roku). Pomiędzy wspomnianymi polami znajduje się wysad solny „Dębina”, sprawiający miejscowym geologom i górnikom dużo problemów technicznych i środowiskowych. Był on powodem, dla którego odkrywki zostały rozdzielone. Pokłady węgla brunatnego stwierdzono także na polu Kamieńsk, jednak ze względu na zbyt wysoką wartość nadkładu w stosunku do złoża ( ok. 9:1) wydobycie jest tam nieopłacalne. W najbliższych latach najprawdopodobniej do eksploatacji przeznaczone zostanie złoże w pobliskim Złoczewie.

Po przywitaniu przez pracownika Polskiej Grupy Energetycznej obejrzeliśmy krótki film przedstawiający działalność KWB Bełchatów oraz m.in. plany rekultywacji wyrobisk pól Bełchatów i Szczerców po zakończeniu eksploatacji. Po całkowitym zalaniu ( i wcześniejszym wypłyceniu) odkrywek, które zakończy się po 2060 roku, staną się najgłębszym jeziorem w Polsce, przebijając Jezioro Hańcza. Zobaczyliśmy także ogromne kości mamutów znalezione w czasie eksploatacji i dowiedzieliśmy się o lokalizacji jeszcze większej liczby eksponatów w Muzeum Gigantów Mocy w Bełchatowie.


 
Pani Ola Sędor – geolog kopalniany, zabrała nas na obszar pola Bełchatów. Opisała geologię obszaru wydobycia, wyjaśniła podstawowe zasady eksploatacji złoża węgla brunatnego i starała się odpowiadać na nasze dociekliwe pytania. Nie zabrakło także cennych rad co do wybierania tematów prac dyplomowych i aplikowania o staże w kopalniach. Nasza Pani przewodnik prowadzi także ciekawego geologicznego bloga: http://geologia-kwb.blogspot.com/ . Zjechanie do najniższego punktu kopalni zajęło nam dobre kilkanaście minut. Odwadnianie odkrywki wykonuję się głównie za pomocą barier studni wielkośrednicowych, wspomaganych metodami odwadniania powierzchniowego, które zbierają wody resztkowe. Zapobiega to zalaniu kopalni. Musieliśmy też uwierzyć, że  będąc w centralnej Polsce, znaleźliśmy się poniżej poziomu Bałtyku. Pod koniec zwiedzania kopalni pobraliśmy interesujące próbki i wróciliśmy ciężarówką transportową do szatni.

Powrót do Wrocławia mijał nam w dobrej atmosferze. Po drodze zatrzymaliśmy się w celu posilenia w miejscowym sklepie, tworząc kolejkę, jakiej dawno tam nie widziano.

Dziękujemy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów za możliwość odwiedzenia kopalni oraz bardzo miłe przyjęcie. Na pewno do Was wrócimy.Wyjazd zorganizowały Maria Gołąb i Inez Grzegorczyk. Opiekunem był Pan dr Paweł Raczyński.

Ponadto w wyjeździe udział wzięli: Arkadiusz Błaszczyk, Piotr Bułat, Hubert Czarkowski, Kornelia Figurniak, Magdalena Furca, Michał Gostyński, Bartłomiej Grochmal, Andrzej Korzekwa, Pola Kościukiewicz, Katarzyna Królewiecka, Piotr Łyskawa, Nadia Nowicka, Paweł Tańczuk, Ewelina Urbanik, Justyna Zuzańska


update: 2016-11-13 20:02:31
SKN Geologów UWr © 2016 - Wszystkie prawa zastrzeżone
System by karo-net.pl | Logo by wojciech.zasina.net