Geologiczny piknik w Strzelinie
Dariusz Marciniak, 15 maja 2016
3 maja 2016 roku ośmioro członków SKNG wybrało się do Strzelina, by pomóc w organizacji Dnia Otwartego miejscowego kamieniołomu. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody tłumy ludzi odwiedziły kamieniołom i wzięły udział w zabawach organizowanych we współpracy z Geoparkiem Przedgórze Sudeckie, firmą Mineral Polska – właścicielem kopalni oraz Urzędem Gminy i Starostwem Powiatowym w Strzelinie. Do atrakcji należały: wycieczka z przewodnikiem po terenie kamieniołomu, zawody w pchnięciu kostką granitową oraz zabawy geologiczne dla dzieci.

Do Strzelina dotarliśmy godzinę przed rozpoczęciem, by lepiej przygotować nasze stoiska i zdążyć zjeść świeżo upieczoną kiełbaskę (co później okazało się znakomitym posunięciem taktycznym).  Organizatorzy przywitali nas bardzo ciepło i służyli pomocą przy przygotowaniach. Okazało się, że kampania reklamowa prowadzona na terenie miasta i stronie Geoparku przyciągnęła wyjątkowo wiele rodzin, a tłum zainteresowanych pojawił się nawet kwadrans przed czasem. Na nasze szczęście pierwszym punktem na ich drodze było ognisko z kiełbaskami (było podobno 320 sztuk), które zniknęły w zastraszająco szybkim tempie.

Łącznie rozstawiliśmy cztery stoły z masą niespodzianek. Pokazywaliśmy między innymi jak zamienić żwir w mozaikowe dzieło sztuki lub z gipsu i wody stworzyć własnego trylobita. Nie zabrakło także małej wystawy okazów Michała Hanczela z Krzywiny i stoiskiem z giełdą minerałów, przygotowanym przez Geopark.  Dzielnie pomagaliśmy w sprzedaży i – poza minerałami – otwarcie reklamowaliśmy tam oryginalne kostki do drinków, w 100% ze strzelińskiego i sowiogórskiego surowca oraz materiały promocyjne rozwijającego się na tym obszarze Geoparku. Nieco dalej starsi uczestnicy mogli poczuć smak rywalizacji w pchnięciu kostką granitową lub przespacerować się po terenie kamieniołomu z widokiem na zalaną część, a także posłuchać o historii i metodach eksploatacji intruzji granitowej. Zainteresowanych nie brakowało, więc wśród oczekujących na wycieczkę tworzyły się długie kolejki.

Najmłodsi należeli,  jak zwykle, do najbardziej zapracowanych uczestników. Dzieci pomalowały mnóstwo granitowych kostek, zdobyły cenne minerały i zabrały do domu gipsowe amonity i rozgwiazdy. Dla kilku z nich nie było to pierwsze spotkanie z naszymi odlewami, o czym z dumą informowały nas w czasie zabawy.

Gdy wskazówka zegara zaczęła zbliżać się do godziny szóstej pogoda spłatała nam wszystkim figla, zalewając nas deszczem. Dyrekcja kopalni w ramach wdzięczności za naszą pomoc obiecała wraz z końcem wydarzenia osobną wycieczkę po kamieniołomie, specjalnie dla członków Koła. Niestety, wspomniany deszcz uniemożliwił nam tę przyjemność i zostaliśmy zaproszeni do kamieniołomu w innym terminie. Być może uda się wrócić tu w większym gronie już pod koniec maja. Możemy być pewni, że to dopiero początek współpracy SKNG ze strzelińskim kamieniołomem. To cieszy, bo może ona przynieść obustronne korzyści J

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów dziękują współorganizatorom Dnia Otwartego Kamieniołomu Strzelin za przyjęcie i tak miłą, niepowtarzalną atmosferę, a także za zaproszenie do dalszej współpracy. Dla nas samych to nie ostatnie tego typu wydarzenie w tym roku akademickim. Jeszcze w maju pomagamy przy organizacji Nocy Muzeów w Muzeum Geologicznym i Muzeach Mineralogicznych. W czerwcu organizujemy geologiczną grę miejską we Wrocławiu i wybieramy się na Noc Biologii, a we wrześniu zapraszamy na warsztaty  podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W wyjeździe wzięli udział: Zboińska Katarzyna, Diaków Justyna, Kusnerż Patrycja, Szadkowski Mateusz, Stachoń Jakub, Borkowski Damian, Gacki Stanisław, Marciniak Dariusz.

update: 2016-05-15 12:38:47