Geologiczna Gra Miejska :)
Dariusz Marciniak, 21 czerwca 2016

Popularyzacja geologii wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów to szlachetna idea, która z definicji przyświeca prowadzonemu przez SKN Geologów UWr projektowi „I Ty możesz zostać geologiem!”. Starając się rozwinąć nasz projekt, w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2016 roku, wspólnie zorganizowaliśmy wydarzenie nieco odbiegające formą od dotychczasowych warsztatów i prezentacji – prawdziwą grę miejską. Oczywiście geologiczną! Do udziału zaprosiliśmy uczniów Gimnazjum nr 24 im. Janusza Korczaka we Wrocławiu.

Drużyna Poli zmaga się z zadaniami

Punktualnie o wpół do dziesiątej rano, trzydzieścioro gimnazjalistów podzieliło się na sześć pięcioosobowych grup i wyruszyło spod instytutu Nauk Geologicznych UWr. Uczestnicy gry mieli w ciągu dwóch godzin odszukać 10 lokalizacji na terenie Wrocławia i rozwiązać czekające tam na nich zadania. Po drodze ich głównymi i w zasadzie jedynymi narzędziami były przygotowane przez nas mapy i karty z opisem poleceń, a także smart fony, z których uczniowie mogli korzystać. Przy każdym z punktów czekał na nich jeden z naszych „agentów”, koordynujący wykonywane zadanie i oceniający jego poprawność. Dotyczyły one m.in. skali Mohsa, podstaw petrografii, makroskopowej identyfikacji skał w architekturze, paleobotaniki, minerałów występujących na Dolnym Śląsku, znajomości budowy geologicznej Polski oraz wyposażenia geologa w terenie. Punkty rozmieściliśmy w pobliżu siebie na obszarze Ostrowa Tumskiego i w okolicach Rynku. W wydarzenie  zaangażowaliśmy również pracowników Biura ds. Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyrekcję Muzeum Mineralogicznego przy ul. Kuźniczej. Była to znakomita okazja do zaprezentowania tak placówek naszego Uniwersytetu, jak i jego historii, na przykład przedstawienia bliskiej nam postaci profesora Józefa Zwierzyckiego. Podczas gdy każda z grup we własnym tempie poruszała się po mieście, nad ich bezpieczeństwem czuwało sześciu studentów-opiekunów, towarzysząc i służąc dobrą radą przypisanej grupie przez całą grę. Za każde zadanie rozwiązane prawidłowo uczestnicy kolekcjonowali punkty, a w jednej z lokalizacji mieli również szansę na odszukanie zadania dodatkowego. Gdyby tylko czas nie płynął tak nieubłaganie…

Pogoda sprzyjała naszym Agentom, rozsianym po Ostrowie Tumskim i okolicach Rynku :) Magda i jej zadanie ze skalą Mohsa

Zakończenie gry nie oznaczało wcale końca atrakcji. Na wszystkich zgłodniałych czekały już rozgrzane grille. Jak przystało na buntowniczą młodzież, nie wszyscy grzecznie napełniali brzuchy i oczekiwali na werdykt. Część, która czuła się nadal pokrzywdzona wynikiem, półżartem negocjowała z organizatorami ilość swoich punktów :) Każdy jednak coś wygrał bez względu na końcowe miejsce, a my mogliśmy dowiedzieć się na podstawie ich min, które z prezentów były najbardziej trafione. Uczniowie zdążyli jeszcze podziękować swoim opiekunom i udali się do domów cieszyć się resztą wolnego dnia.

Trochę techniki i człowiek się gubi... Ale nie gimnazjalista :)

Składamy podziękowania uczniom Gimnazjum nr 24 we Wrocławiu za przemiłą współpracę. Mamy szczerą nadzieję, że te kilka godzin spędzonych z nami zaowocowało wśród Was lepszą znajomością zawodu geologa oraz chociaż trochę zachęciło Was poprzez zabawę do samodzielnego zgłębiania tej nauki w wolnym czasie.

Ze strony SKN Geologów UWr Geologiczną Grę Miejską zorganizowali: Katarzyna Zboińska, Mateusz Szadkowski, Agnieszka Żerebecka, Paweł Sobczak, Magdalena Furca, Pola Kościukiewicz, Inez Grzegorczyk, Dariusz Marciniak, Michał Dajek, Katarzyna Schab, Daria Gwiazda, Paweł Derkowski, Katarzyna Kądziołka, Bartłomiej Grochmal, Justyna Diaków, Nadia Nowicka, Iwona Kurp, Monika Heidemann, Klaudia Cieślawska, Michał Świątek.

update: 2016-06-23 06:43:12