Przedszkolaki, dynie i skamieniałości
Dariusz Marciniak, 03 listopada 2016

8 października 2016 r. w Przedszkolu Publicznym „Marco Polo” na ul. Zatorskiej we Wrocławiu miał miejsce festyn „Święto Dyni”. Z tej okazji dyrekcja placówki wspólnie z rodzicami przygotowała dla najmłodszych szereg gier i zabaw. Do zabawy zaproszono również nasze Koło Naukowe.

Budynek przedszkola (jak każdy z nas być może jeszcze pamięta z tych traumatycznych lub szczęśliwych wspomnień z dzieciństwa) posiada sale pełne małych krzesełek i stolików. W jednej z takich sal postanowiliśmy trochę nabrudzić i zainteresować chętnych czymś niecodziennym. Skoro „I Ty możesz zostać geologiem!” - mogły zostać nimi także dzieci w przerwie między malowaniem swoich twarzy i wycinaniem dyń. Pełna energii trójka studentów SKNG na złączonych i przykrytych folią stołach dołączyła do obchodów tak znaczącego w kalendarzu najmłodszych święta, by raz kolejny  zmierzyć się z odlewami gipsowych skamieniałości. Jak przy każdych tego typu zajęciach z dziećmi mieliśmy ręce pełne roboty i bywało, że zostaliśmy zaskoczeni poziomem  wiedzy naszych śmiałków („Proszę pani, czy ja mam rozumieć, że to jest skamieniałość wymarłego morskiego stworzenia?!” – chłopczyk lat 4/5). Ze strony niektórych nie brakowało jednak pytań retorycznych lub przejawiania chęci posiadania wszystkich możliwych odlewów … za wszelką cenę :) Zajęcia trwały od godziny 10:30 do 15:00, a naszą salę odwiedziła w tym czasie ponad setka uczestników.

SKNG serdecznie dziękuje pracownikom Muzeum Geologicznego im. Henryka Teisseyre we Wrocławiu za użyczenie silikonowych form do odlewów oraz dr. Wojciechowi Bartzowi wraz z Rodziną za zaproszenie do czynnego udziału w „Święcie Dyni” :)

Zajęcia poprowadzili: Katarzyna Zboińska,  Agnieszka Żerebecka i Dariusz Marciniak.

Zdjęcia: dr Wojciech Bartz

update: 2016-11-03 22:46:53