Sekcja Dynamiki Litosfery z wizytą w Lubiążu
Dariusz Marciniak, 16 marca 2016

16 marca 2016 roku część członków naszej Sekcji udała się do Lubiąża, by czynnie uczestniczyć w lekcji mineralogii stosowanej pod opieką dr Wojciecha Bartza. Celem było poznanie pracy konserwatora zabytków nad kamieniem w architekturze, w tym przypadku - w Opactwie Cystersów w Lubiążu. 

Pod względem wielkości Opactwo jest drugim kompleksem klasztornym na świecie (powierzchnia jest dwukrotnie większa od krakowskiego Wawelu). Począwszy od XII wieku budynki spełniały rolę posiadłości Piastów, budynku sakralnego, a nawet szpitala psychiatrycznego. Od 1989 roku inwestuje się wiele pracy i pieniędzy, by doprowadzić kompleks do dawnej świetności.

Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z konserwatorką zabytków, a równocześnie naszą panią przewodnik – dr Marią Gąsior.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Z powodu fatalnego stanu budynku prace prowadzone są tu od lat, a końca nadal nie widać. Do II wojny światowej kolegiatę zdobiły obrazy słynnego śląskiego malarza – Michaela Willmana, które w tej chwili rozwiezione zostały po całej Polsce.

 

Następnie odwiedziliśmy barokową Salę Książęcą, pełną rzeźb Józefa Mangoldta i obrazów Christiana Bentuma. Ostatnim punktem była Biblioteka Opata, w której wspięliśmy się na szczyt rusztowań, aby z bliska podziwiać malowidła znajdujące się na suficie. 

Podczas zwiedzania uczyliśmy się odróżniać kamień naturalny od sztucznego oraz wysłuchaliśmy prelekcji o pochodzeniu kamienia wykorzystanego przy budowie Opactwa. Okazały się być nim m.in. znany nam wapień jurajski: „ammonitico rosso”, piaskowiec kredowy z Bolesławca oraz wapień olandzki (obfitujący w liczne ślady łodzików i belemnitów). 

W wyjeździe uczestniczyli studenci SKNG: Michał Dajek, Justyna Diaków, Małgorzata Kulas, Nikola Nowak, Dariusz Marciniak, Katarzyna Schab oraz Mateusz Szadkowski.

 

update: 2016-11-24 22:37:33
SKN Geologów UWr © 2016 - Wszystkie prawa zastrzeżone
System by karo-net.pl | Logo by wojciech.zasina.net