Relacja z wyprawy na Ślężę
Kamil Bulcewicz, 27 czerwca 2017

W dniach 15-16.06.2017 nowo powstała Sekcja Geologii Złóż udała się na Masyw Ślęży. Celem wyprawy kierowanej przez dra Piotra Wojtulka z Zakładu Gospodarki Surowcami Mineralnymi było całościowe zwiedzenie sekwencji ofiolitu Ślęży ze szczególnym uwzględnieniem miejsc występowania rud chromu i tytanu.

Nasza grupa, dwukrotnie powiększona o gości z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, tuż przed godziną 10:00 wyruszyła z Przełęczy Tąpadła na zbocza Czernicy, gdzie liczne hałdy pozwoliły na obserwację bogatej mineralizacji chromitu w serpentynitach oraz chromitytach. Po tym, jak na szczycie Raduni kolega Darek Marciniak krótkim referatem przybliżył nam genezę ofiolitów, prześledziliśmy paleo-Moho, obserwując, jak zmienia się litologia skał w strefie będącej niegdyś strefą graniczną pomiędzy skorupą a płaszczem.

Na zboczach Ślęży zobaczyliśmy ponadto gabra warstwowane i izotropowe oraz tkwiącą w nich żyłę gruboziarnistego piroksenitu o intrygującej genezie, wzbogaconą miejscowo w mineralizację illmenitowo-tytanitową. Referat kolegi Szymona Barana nt. złóż tytanu oraz zwiedzenie wieży widokowej na szczycie „wrocławskiego Fuji” zakończyły pełen wrażeń dzień terenowy, który zwieńczyliśmy wieczornym grillem w goszczącym nas schronisku „Pod Wieżycą”.

Następnego dnia z rana udaliśmy się nieopodal schroniska na nieczynny kamieniołom granodiorytu oraz budzące szerokie kontrowersje odsłonięcie potoku lawy bazaltowej, uznawane przez niektórych za lawy poduszkowe. Pomimo intensywnej dyskusji przy stanowisku nie udało nam się dojść rozwiązania tej pasjonującej zagadki, którą miejmy nadzieję rozstrzygną przyszłe badania (kto wie – może członków naszego koła?).

W wyprawie udział wzięli członkowie SKNG: Szymon Baran, Kamil Bulcewicz, Katarzyna Głowska, Dariusz Marciniak, Małgorzata Nowak, Adam Wojtyna oraz gościnnie studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, których serdecznie pozdrawiamy i którym dziękujemy za wspólny wyjazd.

update: 2017-06-27 15:56:07