Relacja z wyjazdu do Kopalni Doświadczalnej ,,Barbara
Adam Wojtyna, 09 lipca 2017
             W dniu 20.06.2017r. członkowie Sekcji Geologii Złóż Studenckiego Koła Naukowego Geologów wybrali się do Kopalni Doświadczalnej ,,Barbara” w Mikołowie. Jest to jedyna w Polsce i Europie placówka naukowo-badawcza, która umożliwia prowadzenie badań urządzeń, sprzętu, materiałów i procedur postępowania w rzeczywistych warunkach kopalnianych.

Jej głównymi zadaniami są badania nad poprawą bezpieczeństwa oraz szybkości usuwania zagrożeń pyłowych, jak również gazowych, które często pojawiają się w kopalniach, na dużych głębokościach. Dzięki uprzejmości Pana dr inż. Jacka Sobali uczestniczy wyjazdu mogli zwiedzić cały teren kopalni oraz zapoznać się z zakresem działań prowadzonych przez placówkę w Mikołowie. Studenci mieli również możliwość wysłuchania dwóch prelekcji na temat zagrożenia wybuchu metanu i pyłu węglowego w kopalniach, które przygotowali pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Punktem kulminacyjnym wyjazdu był kontrolowany wybuch pyłu węglowego oraz detonacja ładunków wybuchowych w specjalnym bunkrze, które zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Dzięki pracownikom Kopalni „Barbara” studenci dowiedzieli się wielu ważnych rzeczy związanych z górnictwem węgla kamiennego i idących za nim zagrożeń.

Szczególnie dziękujemy dr inż. Jackowi Sobali oraz pracownikom Kopalni „Barbara” za przygotowane prelekcje i możliwość obejrzenia wybuchu. Dziękujemy również za chęć udzielania odpowiedzi na nasze pytania i przyjazną atmosferę. W wyjeździe uczestniczyli: Pola Kościukiewicz, Martyna Leśniak, Gosia Nowak, Maria Gołąb, Andrzej Korzekwa, Szymon Baran, Kamil Bulcewicz, Adam Wojtyna, Piotr Walker, Michał Obała. Opiekunem wyjazdu był dr Piotr Wojtulek.

update: 2017-07-12 15:04:13