Dzień Otwarty Kopalni Piława Górna
Błażej Cieślik, 12 lipca 2017

W sobotę 24 czerwca 2017 roku dziewięcioro studentów reprezentujących Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego wzięło udział w dniu otwartym kamieniołomu w Piławie Górnej na Dolnym Śląsku, organizowanym w ramach XXII Dni Piławy Górnej. Kopalnia jest jednym z największych i najnowocześniejszych producentów kruszywa łamanego w Europie i są w niej wydobywane amfibolity oraz migmatyty. Wydajność wydobywcza całego zakładu szacowana jest na 10 mln ton rocznie.

fot. Kamil Bulcewicz

O godzinie 10:00 przedstawiciele Kompanii Górniczej wraz z zarządem kopalni oficjalnie otworzyli bramy zakładu dla zwiedzających. Kilka minut później pojawili się już pierwsi odwiedzający, którzy wśród wielu atrakcji przygotowanych przez kopalnie mieli do dyspozycji dwa stanowiska przygotowane przez naszych studentów. Obydwa prowadzone przez nas punkty w szczególności dedykowane były najmłodszym gościom oraz osobom zainteresowanym bogatymi w ciekawe minerały żyłami pegmatytu.

Pod czujnym okiem studentów dzieci mogły samodzielnie wykonać gipsowe odlewy wymarłych miliony lat temu organizmów i poszerzyć swoją wiedzę ze stratygrafii i paleontologii. Mali geolodzy dowiedzieli się, czym były amonity, kiedy skończył się perm oraz co to jest wielkie wymieranie. Bardzo duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziło nasze drugie stanowisko, na którym była możliwość (przy odrobinie szczęścia) znalezienia interesujących okazów minerałów, związanych z występującymi na terenie kopalni żyłami pegmatytu. W trakcie kiedy dzieci zajęte były rozłupywaniem kamieni w poszukiwaniu ciekawych kryształków, rodzice z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści naszych studentów o genezie powstania tamtejszych migmatytów, pegmatytu oraz charakterystycznych dla nich minerałów.

fot. Katarzyna Zboińska

W międzyczasie dzięki uprzejmości kopalni udało się nam zjechać na tak zwany poziom 308, czyli najniższy punkt całego kompleksu. Ta krótka wycieczka wyzwoliła wiele emocji, szczególnie wśród studentów pierwszego roku, którzy po raz pierwszy mogli na własne oczy zobaczyć tak duże wyrobisko naziemne oraz pobrać ciekawe próbki migmatytów.

Nasze stanowiska zakończyły pracę wraz z opuszczeniem przez ostatniego gościa obszaru kopalni Piława Górna. Dzień otwarty został zorganizowany przez Kompanię Górniczą, której serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Szczególnie podziękowania kierujemy dla pracowników samego zakładu, którzy pomogli nam z transportem oraz zadbali o dostarczenie niezbędnych rzeczy do przygotowania stanowisk i obsługi gości. Dziękujemy za miło spędzony czas z nadzieją na powtórne spotkanie się w przyszłym roku.

Ze strony SKNG w wydarzeniu brali udział: Szymon Baran, Maja Bielecka, Kamil Bulcewicz, Błażej Cieślik, Justyna Diaków, Dariusz Marciniak, Małgorzata Nowak, Adam Wojtyna, Katarzyna Zboińska.

fot. Katarzyna Zboińska

update: 2017-07-12 15:45:25