Gieda K Naukowych 2010
Micha Luks, 29 kwietnia 2010
Gieda Kó Naukowych odbya si 29.04.10 w gmachu gównym Uniwersytetu Wrocawskiego. Koa naukowe rozstawione byy w Oratorium Marianum oraz na korytarzu, pod t reprezentacyjn sal. W tegorocznej GKN wzio udzia 39 kó naukowych Uniwersytetu Wrocawskiego.

Chwil po 9 rano pomidzy stoiskami zaczli spacerowa ludzie, którzy mogli odda swoje gosy na wybrane stoiska. Zauwaylimy, e dobrym sposobem na zachcenie dzieciaków do skupienia ich uwagi, chocia na chwilk, byo wystawienie na stó ciasteczek, jedzenia w dowolnej formie, które zreszt znajdoway si na wikszoci stoów. Jedzenia "w dowolnej formie", poniewa na stoisku Koa Naukowego Entomologów mona byo wszama karaczana madagaskarskiego w galaretce owocowej, albo wierszcza smaonego na gbokim oleju.

Pozbawione zupenie gadetów stanowiska, jak na przykad stó Koa Naukowego Prawa Francuskiego, mogy mie trudnoci z przycigniciem szerszego grona zwiedzajcych, zwaszcza dzieciaków. Najwikszym zainteresowaniem cieszyy si stanowiska z konkursami, eksperymentami, du iloci jedzenia, interesujcymi ekshibicjami. Dobrym przykadem jest tutaj Koo Naukowe Historyków Wojskowoci, panowie byli w mundurach, mieli na stole mnóstwo militariów, karmili chlebem ze smalcem, prowadzili historyczny konkurs z nagrodami (wojskowe kalesony, szelki itp. gadety do wygrania). Cakiem interesujce byo stanowisko Koa Naukowego Paleobiologów, przy którym mona byo spróbowa oznaczy jedn z wyczesanych koci (czaszka niedwiedzia jaskiniowego, zb mamuta itd.). Ponadto, robiono tam zdjtka z powyszymi elementami szkieletowymi. Chemicy i fizycy uraczyli publiczno przerónymi eksperymentami, cz z nich widzielimy na wykadach z fizyki. Koo Naukowe Kryminologów zbierao odciski palców, robio zdjcia do kartoteki. Koo ma okoo stu czonków. Cz z nas, marzc w dziecistwie o zostaniu detektywem, postanowia wysa e-mail z zapytaniem o czonkostwo.

My zaprezentowalimy mineray, skay oraz plakaty przedstawiajce zdjcia z wyjazdów. Obecno bya o tyle istotne, e wpady nam do gów ciekawe pomysy na przyszoroczn GKN. Oprócz zastosowania do skutecznego jedzenia moemy, zajmujc si przeto szalenie empiryczn nauk, rozpali w publicznoci gód przyrodniczy, aby go nastpnie czciowo zaspokoi. Oto niektóre z pomysów:

- krótka lekcja rozpoznawania/odróniania podstawowych, lecz dla laików podobnych mineraów tkj. kalcyt, kwarc, halit i inne
- moliwo spojrzenia w okular mikroskopu petrograficznego (jak wymieni te uczelniane, to moe uda si który ze starszych wypoyczy)
- nagrodami konkursowymi mogyby by mineray lub atrakcyjne skay ze skrzynki, do której uprzednio wrzucilibymy podarowane przez nas okazy,
- odjechany jest pomys z symulacj eksplozji wulkanu (dowiadczenie z laboratorek z chemii), jednak do tego trzeba by mie odpowiednie miejsce, tzn. pomieszczenie, które mieli w tym roku chemicy- odizolowane, bliskie oknu.

Pomysów moemy zrodzi w bród, to jest wietna zabawa, uwierzcie mi;-)
update: 2012-01-27 16:54:42