VI Rajd Geologiczny dla modziey szkolnej
Katarzyna Woniak, 10 paŸździernika 2011

W sobot, 8 padziernika odby si VI Rajd Geologiczny dla modziey szkolnej "Góry Izerskie 2011”, którego organizatorami by PTTK Oddzia "Sudety Zachodnie" Jelenia Góra i Studenckie Koo Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocawskiego.

Organizatorzy wydzielili trzy trasy znajdujce si w okolicy Gierczyna, Przecznicy i Kamienia, odpowiednio dla kadej grupy wiekowej: 1. Dzieci szkó podstawowych, trasa najkrótsza liczca ok. 6 km, prowadzona pod kierownictwem Patrycji Ociak oraz przy pomocy Marcina Wsowskiego i Katarzyny Woniak; 2. Gimnazjum, trasa mierzca ok. 8 km dugoci, pod kierownictwem Krzysztofa Grodzkiego, pomocy Magorzaty Dugosz i Piotra Somskiego; 3. Szkoy ponadgimnazjalne, trasa najdusza, o dugoci ok. 10 km, bdca pod kierownictwem Pawa upickiego, pomocy mgr Aleksandry Jawa i dr Jakuba Kierczaka. Na kadej z tras dzieci i modzie miaa moliwo znalezienia ska i mineraów charakterystycznych dla tego terenu m.in. upki yszczykowe z granatami, kaolin, grejzeny, a w nich turmalin, fluoryt, topaz, równie pirotyn, galen, chalkopiryt z hady byej kopalni kobaltu "Anna-Maria".

Po skoczeniu kadej z tras odby si konkurs wiedzy geologicznej i krajoznawczej okolicy, nabytej w czasie rajdu. Nastpnie na uczestników czekaa gorca herbata i ciepy posiek w schronisku "Halny” w miejscowoci Kamie. Na zakoczenie rajdu zosta wyoniony najadniejszy znaleziony minera i wrczono dyplomy uczestnictwa dla grup biorcych udzia w imprezie oraz nagrody indywidualne dla zwycizców konkursów, przez burmistrza miasta Mirsk, Andrzeja Jasiskiego. Chocia pogoda nie dopisaa, niekoczce si pytania, dobre humory i frekwencja modziey szkolnej nie zawiody.

fot. Monika Walesiak
update: 2012-01-27 16:54:42