Obóz naukowy w Albanii "Wyprawą Roku 2011"
Krzysztof Senderak, 06 listopada 2011
Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego zajęło I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Studenckiego Ruchu Naukowego" (StRuNa). Podczas uroczystej gali w Warszawie zorganizowanej przez Parlament Studentów RP Koło Geologów UWr otrzymało statuetkę w kategorii "Wyprawa Roku 2011". Nagrodę z rąk Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbary Kudryckiej, odebrał Przewodniczący SKNG, Piotr Wojtulek.

Tegoroczna edycja konkursu "StRuNa" jest podsumowaniem aktywności kół naukowych i innych organizacji studenckich w roku akademickim 2010/2011. Gala wręczenia nagród miała miejsce 5 listopada w Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie.

Studenckie Koło Naukowe Geologów UWr jest jedynym kołem naukowym z Wrocławia i jedynym kołem z zakresu nauk o Ziemi w Polsce, które zostało nominowane w konkursie i otrzymało tę prestiżową nagrodę.

Obóz naukowy w Albanii zorganizowany przez Koło Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego został nominowany do nagrody w kategorii "Wyprawa Roku 2011", rywalizując z wyprawą KNS Geografii Uniwersytetu Warszawskiego na Spitsbergen i KN Medyków Weterynarii z SGGW (Warszawa) do Indii.

Podczas „Wyprawy Roku 2011” wrocławscy studenci postawili na praktyczną geologię. Zaczęli od Durmitoru (pasma górskiego w Czarnogórze). Potem były Góry Przeklęte (Prokletije) w północnej Albanii, a na koniec najwyższy szczyt kraju - Maja e Korabit (2764 m n.p.m.), którego stoki od niedawna są rozminowane. Podczas eksploracji centralnej części kraju poznawali i badali ofiolit strefy Mirdita. Wiele cennych prób skalnych wzbogaciło tym samym kolekcje dydaktyczne Instytutu Nauk Geologicznych UWr.

Współpraca całego Koła sprawiła, że w ekspedycji na Bałkany wzięła udział rekordowa grupa 21 studentów geologii. Podczas gdy granice niemal całego świata są otwarte, największą trudnością wypraw studenckich jest pozyskanie funduszy. Studenci dziękują swojej uczelni, sponsorom i patronom medialnym za pomoc w organizacji wyprawy. Nieocenione jest również wsparcie Opiekuna Naukowego Koła, dr. Waldemara Sroki – przewodnika podczas ekspedycji. Znany z zaangażowania w swoją pracę wykładowca uniwersytecki jest w oczach całego Koła Geologów „Opiekunem Roku 2011”.

W roku 2012 studenci Koła Naukowego Geologów planują wyprawę naukową do Gruzji, do której przygotowania już się rozpoczęły.

W uroczystej ceremonii wręczenia nagród wzięli udział: Barbara Huszcza, Marta Rudolf, Patryk Dominik, Piotr Wojtulek i Krzysztof Senderak

Zdjęcie: Piotr Wojtulek odbiera statuetkę z rąk Minister Barbary Kudryckiej, fot. organizatorzy.

Strona konkursu StRuNa - www.struna.edu.pl
update: 2013-05-28 21:02:31