55. Wrocawska Gieda Mineraw
Krzysztof Senderak, 05 grudnia 2011
Czy wród mieszkaców Wrocawia znajdziemy fanów mineralogii i rozmaitej biuterii? Sdzc po zainteresowaniu 55. Wrocawsk Gied Mineraów, Skamieniaoci i Wyrobów Jubilerskich mieszka ich tu nawet dua liczba.

3 i 4 grudnia w kuluarach Hali Stulecia mona byo spotka mineralogicznych kolekcjonerów, studentów i osoby zwizane z geologi, ale przede wszystkim amatorów wszelkiego zbieractwa, w tym kobiety szukajce cenowych okazji biuterii, któr w trakcie trwania giedy mona naby czsto duo taniej.

Podczas wyjtkowej, bo witecznej Giedy Mineraów swoj wystaw prezentowao tradycyjnie Studenckie Koo Naukowe Geologów UWr. Piotr Kenis (student geologii), który kolejny raz znakomicie zaaranowa stoisko koa, podkrela wysoki poziom wielu wystawców. Nie ukrywa te, e tegoroczna wystawa studentów geologii pt. "Siarczki" naleaa do najlepiej przygotowanych.

Prezentowana przez nas wystawa miaa pokaza przede wszystkim rónorodno konkretnej grupy mineraów oraz ukaza ich niewtpliwe pikno - przyznaje Piotrek. Odwiedzajcy wystaw mieli moliwo zobaczenia m.in. pirytów pochodzcych z Navajun w prowincji La Rioja w pónocnej Hiszpanii. To wanie stamtd znane s najadniejsze piryty na wiecie. Najwikszy prezentowany przez nas kryszta mia bok o dugoci 6 cm. - dodaje.

Nie bez powodu wystawa koa skupiaa uwag wielu osób, w tym zazdrosnych wystawców. Oprócz - wrcz idealnych - krysztaów pirytów na naszym stosiku sporód siarczków znalazy si okazy galeny, markasytu i blendy cynkowej (Olkusz), chalkopirytu, chalokozynu i kowelinu (kopalnia "Rudna"). Wszystkie zgromadzone przez studentów w trakcie bada dydaktycznych w kopalniach.

Inne mineray na wystawie pochodziy z rónych zaktków wiata - sfaleryt (Madan, Bugaria), aurypigment (Hunan, Chiny), cynober (Guizhou, Chiny), realgar (Utach, USA), molibdenit (Azbest, Ural, Rosja). Wikszo okazów pochodzi z prywatnej kolekcji Piotra Kenisa. Cz z nich prezentowali M. Wsowski, E. Kowalczyk i P. Komza.

Zdjcia: Piotr Kenis
update: 2012-01-09 23:52:06